Tekirdağ Darbeye Hayır Dedi !
Tarih : 19/07/2016 20:28:07

 

Tekirdağ Darbeye Hayır Dedi !

 Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yürüyüşe katılarak 'Darbelere Hayır' dedi.

Büyükşehir ve 11 İlçe Belediye Başkanı'nın katılımı ile gerçekleşen yürüyüşe, yüzlerce vatandaş katılarak tek yürek oldu.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI VERİLDİ

Tekira AVM önünden başlayan yürüyüş Üç Kemaller Parkında son buldu. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın yanı sıra, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, diğer İlçe Belediye Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partilerin İl ve İlçe Başkanları ve binlerce vatandaş demokrasi mesajları haykırarak birlik ve beraberlik mesajı verdi. Üç Kemaller Parkında toplanan binlerce vatandaş saygı duruşu sonrası İstiklal Marşını okudu. Konuşma yapması için kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak 11 ilçe belediye başkanı ile ortaklaşa hazırladığı basın metnini okudu. Ortak yayınlanan basın metninde şu ifadelere yer verildi:

'Geçen asrın başında Türk Ulusunun, emperyalistlere karşı mazlum milletler adına kazandığı Milli Kurtuluş Savaşı sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti örnek bir demokrasi abidesidir.

Hem devleti yeniden kurmak hem de demokrasiyi üstün kılmak kolay değildir. Mustafa Kemal ve silah arkadaşları, savaş koşulları ve tüm olumsuzluklara rağmen bu ülkede hukukun üstünlüğünü egemen kılmıştır.

Anayasamızdaki 'Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir' ifadesi değiştirilemez maddeleri arasında yer almaktadır. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi asla kabul edebileceğimiz bir olay değildir. Türk Milleti olarak Cumhuriyetimize, demokrasimize ve onun timsali olan TBMM `ye yapılan saldırının karşısındayız.

Biz 12 Belediye Başkanı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri, yerel iradenin temsilcileri olarak, hatırlatıyor ve diyoruz ki; demokratik teamüller dışında, nereden gelirse gelsin, dün olduğu gibi bugün de anayasal ve demokratik düzene yönelik her türlü hukuk dışı mücadelenin karşısında olmaya da devam edeceğiz.

Önümüzde çok kritik bir dönem olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Bu  olağanüstü süreci hukuka bağlı kalarak atlatmamız gerekir. Hukuktan vazgeçmeyeceğiz, 'Adalet Mülkün Temelidir'. Kim adaletten saptıysa hukukun içinde yargılanmalıdır. Devletin saygınlığına düşen de budur. Bu saldırılarda hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.'

Basın açıklaması sonunda Başkan Albayrak'ın 'Darbelere hayır. Yaşasın Cumhuriyet yaşasın demokrasi' sözleri büyük alkış aldı. 


Gosterim Sayısı : 2733Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Wmotech İkinci El Palet