Mülteci kampı istemiyoruz !Tekirdağ
Tarih : 23/06/2016 17:18:36

Tekirdağ Gündoğdu Mahallesi’nde kurulması planlanan mülteci kampına karşı 25 Sivil Toplum Kuruluşu harekete geçerek birlik oluşturuldu.

Birlik Yürütme Kurulu adına açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, “Tekirdağ’a kurulması planlanan bu kamp kesinlikle insanı gerekçelerle değil, Tekirdağ halkının yaşam tarzına, Tekirdağ’ın ruhuna, dokusuna vurulmak istenen bir hançerdir. ”dedi.
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi’nde mülteci kampı konusuyla ilgili oluşturulan birliğin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.


25 SİVİL TOPLUM KURULUŞU BİR ARAYA GELDİ

Kurulacak olan Mülteci Geri Gönderme ve Kabul Merkezi hakkında açıklamalarda bulunan Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, “Bilindiği gibi geçen yıldan beri ilimizde devam eden bir dedikodu var. Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi açılıyor mu? Açılacak mı? Ne olacak? Boyutları ne? Bunlar halkımız üzerinde büyük kaygılar yarattı. Bizde halkın temsilcileri olan sivil toplum kuruluşları olarak konuyu önce anlamaya çalıştık. Daha sonra çağrı üzerine bir araya geldik. Şu an da Tekirdağ’da kurulmuş olan ve aktif olarak çalışan 25 sivil toplum kuruluşumuz burada. Önümüzdeki günlerde daha da artacağını umuyoruz. Bildiğiniz gibi AFAD merkezimiz var. Gündoğdu Mahalle’mizin üst kısmına Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi yapılmak isteniyor. Şu an söylentiye göre 400 civarında mülteci ile başlanacak. Önümüzdeki zamanlarda biliyorsunuz Türkiye’de böyle alıştıra alıştıra yapılıyor 400’le başlanacak ve sayılar gittikçe artacak. Bu da bizde ve Tekirdağ halkı üzerinde büyük kaygı uyandırmış bulunmaktadır. Bunun için bizde sivil toplum kuruluşları olarak bir araya geldik. Kendi aramızda Birlik Yürütme Kurulunu oluşturduk. Birlik Yürütme Kurulu şu isimlerden oluşuyor; Muzaffer Doğan, Kamil Sarı, Gökhan Gözde, Barış Özer, Osman Taşseten, Mehmet Akif Işın, Şenay Becerikli olmak üzere 7 kişiden oluşmaktadır. Sizin adınıza, sivil toplum örgütleri adına bu arkadaşlar görüşmeleri yapacaktır. ”İfadelerini kullandı.

30 HAZİRAN’DA BÜYÜK BİR EYLEM YAPILACAK

Konu ile ilgili yapacakları görüşmelerden ve eylemden bahseden Muzaffer Doğan, ”Şu ana kadar Sayın Valimizle görüştük. İlk görüşmeden sonra Üç Kemaller Parkı’nda imza kampanyası yürütüldü. Arkasından da yarından itibaren Büyükşehir Belediyesi, Süleymanpaşa Belediyesi ve tüm partilerimiz ziyaret edilerek kamuoyunda bir bilinç yaratılmaya çalışılacaktır. Ve bu süreç 30 Haziran’da noktalanacaktır. 30 Haziran’da Tekira önünde saat 17.30’da büyük bir eylem yaparak sesimizi duyurmaya çalışacağız. “diye konuştu.

“HUZUR KENTİ BU MÜLTECİ KAMPININ KURULMASIYLA SONA ERECEK”

Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi’nin kurulması halinde oluşabilecek olumsuzluklara değinen Muzaffer Doğan, ”Tekirdağ Süleymanpaşa tam bir huzur kenti. Bu huzur kenti bu mülteci kampının kurulmasıyla sona erecektir. Eğer bu Geri Gönderme ve Kabul Merkezi olduğu takdirde. Tekirdağ Türkiye’nin en huzurlu kentlerinden birisi. Huzur sıralamasında 4. sırada görülmesine rağmen bu da bizim 4. sırada olmamızda ki en büyük etkenler Çerkezköy’de ki olaylardır. Yoksa Süleymanpaşa ve diğer ilçelerimizde olay sayısı çok düşük, Türkiye ortalaması altında. ”dedi.

“HASTALIKLAR ARTACAK, HIRSIZLIK VE DİĞER SUÇLAR ÇOĞALACAK”

Muzaffer Doğan, Mülteci Kabul ve Geri Gönderme Merkezi’nin kurulması sonrasında toplumda huzurun bozulacağını ve çeşitli hastalıkların çıkabileceğini vurgulayarak,” Daha önce ülkemizden temizlenmiş olan Kızamık, Verem, Çocuk Felci, Şark Çıbanı gibi ölümcül hastalıklar mülteci kampı kurulan yerlerde vahim sayıda ortaya çıkmış olup hızla artış göstermektir. Bizim gündemiz de yoktu ama mülteci kampı ile birlikte gerek Irak’tan gerek Suriye’den gelen mültecilerle bu hastalıklar hızla artış göstermektedir. Uyuşturucu kullanımı ile birlikte, cinsel suçlarda da artış görülecektir. Geleneksel aile hayatımız olumsuz etkilenecektir. İlimizde kısıtlı olan iş olanakları düşük iş gücü sebebiyle iyice azalacak ve işsizlik artacaktır. Mülteci kampının çevresinden başlayarak mafyalaşma, hırsızlık, gasp ve diğer suçlar artacaktır. Tekirdağ’a kurulması planlanan bu kamp kesinlikle insanı gerekçelerle değil Tekirdağ halkının yaşam tarzına Tekirdağ’ın ruhuna, dokusuna vurulmak istenen bir hançerdir. Tekirdağ halkı olarak barışı, hümanizmi ve insan haklarını savunan bir halkız ancak yetkililerden beklentimiz bir kent üzerinde karar alırken o kentin yerel yönetimlerinden, meslek odalarından muhtarlarından, sivil toplum kuruluşlarından kısacası tüm Tekirdağ halkından görüş alınmalıdır. “diye konuştu.
“MÜLTECİ KAMPI SINIR BÖLGELERİNDE YAPILMALI”
Doğan sözlerini şöyle tamamladı; “Tekirdağ bizim evimiz, bu evin bir kısmı birilerine verilmeye çalışılıyor. Bizim rızamız olmadan. Bu konuda bizim görüşümüz nettir. Mülteci kampı istemiyoruz. Mülteciler insanca koşullarda gerekli kontroller sağlanarak sınır bölgelerine yerleştirilmelidir. Zaten yoksa böyle mülteci kampı sınır bölgelerinde yapılmalıdır. Tekirdağ halkı sahip çıkmazsa burası da yaşanmaz bir şehir haline gelecektir. “

 

Marmara ereğlisi son dakika 


Kaynak: Tekirdağ Anons Haber


Gosterim Sayısı : 3187Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Wmotech İkinci El Palet