Marmara ereğlisindeki liman aktif hale geliyor
Tarih : 14/01/2016 12:53:24

Yıllar önce yapılan ve yıllardır kullanılmayan marmara ereğlisindeki liman kullanmıya başlanacaktır. Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçede 16 yıldır çalışmayan iskelenin açılması halinde deniz yolu ile Tekirdağ’ın Bursa’ya bağlanmasını sağlayacağını belirtti. Başkan Uyan, iskelenin kullanılması halinde İstanbul trafiğine katılmadan Tekirdağ’dan Bursa’ya deniz yolu ile daha az zamanda ulaşacağını ifade etti.

 

Başkan Uyan, dev bir devlet yatırımının kullanılmamasının içler acısı olduğunu belirterek, “99’da belediye başkanı olduk. 2000, 2001 yılında bu iskeleyi belediyenin elinden aldılar. Bu iskele ile ilgili çok mücadele ettim ben valilikte. İskeleyi niye aldınız belediyenin elinden diye. Burası bir milli servettir. Şu iskeleyi yapmaya kalksa şuan ki zamanda 100 trilyon maliyeti vardır. Bu iskele 16 yıldır burada yıkılmaya yüz tutmuş, terkedilmiş durumda. Ben o zamanlar valilerimizle görüştüm. Kendi şahsi malımız olsa bir dakika boş bırakmayız burasını. Burası bir devlet yatırımıdır. “dedi.

“BOŞ KALMASI BENİ ÇOK ÜZÜYOR”

Başkan Uyan iskelenin bir saat bile boş kalmasının kendisini çok üzdüğünü herhangi bir devlet kurumunun iskeleyi işletmesi gerektiğini söyledi.

İskelenin işletilmemesine üzüldüğünü vurgulayan Uyan, “Bunun bir saat bile burada boş kalmasına ben çok üzülüyorum. Eğer belediyeye güvenmiyorsanız siz alın, özel idare çalıştırsın, kaymakamlığa verin kaymakamlık çalıştırsın. Ama bu iskele çalışsın. “diye konuştu.

“EN AZ 2 BİN ARAÇ GEÇİŞ YAPACAK”

Başkan Uyan, konu ile ilgili yaptığı araştırmaya değinerek, “Ben bir araştırma yaptım. Bursa’ya Çerkezköy, Çorlu sanayi bölgelerinden her gün yaklaşık 2 bin araç gidiyor. Bir o kadar da Bursa’dan Trakya Bölgesi’ne geliyor. Bu araçlar iskele çalışması halinde buradan deniz yolu ile İstanbul trafiğine dahil olmadan Bursa’ya, Bursa’dan da Tekirdağ’a geçecek. “ifadelerini kullandı.

İSTANBUL TRAFİĞİ DE RAHATLAYACAK

Başkan Uyan, iskelenin çalışması durumunda en az 2 bin aracın İstanbul trafiğine dahil olmadan deniz yoluyla aktarılacağını vurguladı.

Uyan, deniz yolunun önemine değinerek, “Ulaştırma Bakanlığı’mız, İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarımız televizyonlarda çıkıyor. 1. köprü tıkalı, 2. köprü yetersiz, 3. köprü yapım aşamasında. Bursa’ya giden ve Bursa’dan gelen araçların tamamının buraya getirilmesi gerekir. Buradan feribotla gittiğinde bizim ülkemiz kazanır. Yıllarca anlatmak istediğimi bir türlü anlatamadım. Herkes deniz yoluyla taşımacılık yaparken, biz denizimiz olduğu halde önem vermiyoruz. Sizlerin de desteği ile bunları ön plana çıkarıp, bunları ilgililere duyurmak gerekir. Bu iskelenin 16 yıldan beri burada boş kalmasını ben hazmedemiyorum. Kamu yararına çalışacak bir iskele bu. İnşallah bir çözüm bulunur. “dedi.


Gosterim Sayısı : 2396

Gözatmak İstermisiniz?


Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Wmotech