BÜYÜK ŞAİR'İ SAYGIYLA VE GURURLA ANIYORUZ
Tarih : 12/03/2016 00:21:44

'BÜYÜK ŞAİR'İ SAYGIYLA VE GURURLA ANIYORUZ''
Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından '' Milli Marş'' olarak kaleme alınan İstiklal Marşı'mızın 12 Mart 1921 tarihli Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda kabulünün üzerinden 95 yıl geçmiş bulunmaktadır. 
Türk Milleti'nin tarihte hiç bir zaman zulme boyun eğmediğini, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkarak savunduğunu ve varlığına kastedecek olanlara gerekli dersi verdiğini vurgulayan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim UYAN, '' İstiklal Savaşı'nda Büyük Önder Atatürk 'ün yanında kenetlenerek bir varolma mücadelesi veren halkımız, hür yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir.'' diyerek devam etti.
Bütün dünyanın gıptayla izlediği, hürriyet ve özgürlük yolunda tüm dünyaya emsal teşkil eden şanlı İstiklal Mücadelesi'ne Türk olmakla gurur duyan kimi aydınlarımız usta kalemleriyle destek vermişlerdir.
İşte bu mücadelenin azmini, kararlılığını, umudunu ve inancını yüreklerden mısralara taşıyan, her eserinde İstiklal Mücadelesi'nin, bağımsızlığına ve kurtuluşun önemine değinen İstiklal Marşı'mızın şairi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'u ve onun hatırasını bugün bir kez daha minnetle yad ediyoruz. Ölümünden sonra halen yeri doldurulamamış Büyük Şair'i hakkıyla anmak için onu, düşünceleriyle, dünya görüşüyle ve İstiklal Mücadelesi'nde ki asil ve yılmaz duruşuyla tanımak gerekir.
'Safahat' adlı eserine İstiklal Marşı'nın neden konulmadığını soranlara manidar bir cevap veren alçakgönüllü Usta Şair 'çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm' demiştir. Buradan biz bu milletin evlatları olarak üzerimize yüklenen manevi yük ve sorumluluğun ne kadar büyük olduğunu idrak edebiliyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, şehitlerimizi ve ''O şiir bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz.Onu bende yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O milletin malıdır. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın'' ve yine ''Çanakkale Şehitlerine'' adlı şiirinde 'Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, sana aguşunu açmış duruyor peygamber'' diyen Büyük Usta'yı, bir milletin duygularına tercüman olan İstiklal Marşı'mızın büyük şairi Mehmet Akif Ersoy'u tüm saygı ve sevgilerimle bir kez daha anıyorum.
İbrahim UYAN-Marmaraereğlisi Belediye Başkanı


Gosterim Sayısı : 2260

Gözatmak İstermisiniz?


Yorum Yap

Adınız:


Yorumunuz: Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Wmotech İkinci El Palet